2010 yilning fevral-may oylarida KRASS xodimlari UNDP/ABD dasturi va FLO tashkiloti uchun O’zbekistonda kishmishning qo`shilgan qiymat zanjiri bo`iyicha maslahat faoliyatini amalga oshirishdi. Fermerlar va boshqa qo’shilgan qiymat zanjiri ishtirokchilari orasida so’rovlar o’tkazildi, ma’lumotlar taxlili hamda hisobot tayorlandi.
Iyun 2010 |
2009 yil dekabr – 2010 iyun. KRASS NNT xodimlari AQSh Cornell Universitetining `Tabiiy resurslarni boshqarish siyosati` nashriyoti uchun tadqiqot natijalariga asoslangan o’quv qollanmasitayyorladilar.
1. Pros and Cons of Cotton Production in Uzbekistan: Case study for series ‘Food Production and Supply Policies’ batafsil>>
2. The Aral Sea: An Ecological Disaster: Case study for series 'Natural Resource Management Policies'
batafsil>>
3. Managing Soil Salinity in the Lower Reaches of the Amudarya Delta: How to Break the Vicious Circle: Case study for series 'Natural Resource Management Policies' batafsil>>
Sen-Dek 2010 |
2010 yil sentabr-dekabr oylarida Viloyat fermer xo`jaliklari uyushmasi murojaatiga binoan KRASS NNT xodimlari “Ekologiya va tabiiy resurslarni asrash bo`yicha fermerlar habardorligini oshirish” mavzusida bir nechta ma`ruzalar o`tkazildi. Treningda 300 ga yaqin fermerlar qatnashdi.
Iyun-Iyul 2010 |
2010 yilning iyun-iyul oylarida KRASS xodimlari GIZ tashkiloti (Germaniya Hamkorlik Tashkiloti) tomonidan tayyorlangan ‘Orol dengizi falokati – muammo sabablari va unga yechim topish’broshyurasining rus tilidagi matni tahriri ustida ish olib bordi.
Sen 2010 |
2010 yilning sentabr oyida KRASS NNT xodimlari ICARDA bilan hamkorlikda O`zbekistonning Xorazm viloyatida sho`rlangan va kam sho`rlangan joylarida sintetik bug`doy va ikkilamchi maqsadlar uchun bug`doy etishtirish bo`yicha yangi loyihani ishga tushirdilar.
Iyun-Noy 2010 |
2010 yil iyun-noyabr oylarida KRASS NNT xodimlari UrDU bilan hamkorlikda O`zR Prezidenti Huzuridagi Davlat va Jamiyat Qurilishi Akademiyasi uchun “Ekologik muammolar va rahbarlik faoliyat” kursi bo`yicha 12 ta ma`ruzadan iborat o`quv moduli, tarqatma materiallar va mustaqil o`zlashtirish uchun materillar tayyorlashdi.
Okt 2010 |
2010 yil oktabrda O`zR Prezidenti huzuridagi Davlat va Jamiyat Qurilishi Akademiyasining 65 ta tinglovchisi “Ekologik muammolar va rahbarlik faoliyat” kursi bo`yicha nazariy olgan bilimlarini amalda ko`rish va mustahkamlash uchun Xorazm viloyatiga tashrif buyurishdi.
2010 yil oktabr oyida KRASS NNT xodimlari tomonidan Germaniyaning Wuerzburg Universitetining 29 ta talabasi va 3 ta xodimlari uchun Xorazm va Qoraqalpog`iston bo`ylab o`quv sayohati tashkillashtirildi.
2010 yil 20-22 oktabrida KRASS NNT ZEF/UNESCO loyihasi va GIZ moliyaviy ko`magida MDH mamlakatlarida Qishloq xo`jaligi axborot-maslahat xizmatlari bo`yicha Birinchi Xalqaro Simpozium o`tkazildi. Simpoziumda MDHning 9 mamlakatidan 41 ta ishtirokchi qatnashdi.
Dek 2010 |
2010 yil dekabrda KRASS NNT xodimlari UNDP Kichik Grantlar Dasturi ko`magida Namangan va Andijon viloyatlari oliy o`quv yurtlarida tajribalar bilan tanishtirish maqsadida qator ma`ruzalar o`tkazishdi. Ma`ruzalarda 300 ga yaqin talabalar va 50 ga yaqin ilmiy xodimlar qatnashdi.
2010 yil dekabr oyida Ozarbayjonning AIM NNT murojaatiga binoan KRASS tomonidan Resurs Tejamkor Qishloq Xo`jaligi mavzusida ma’ruzalar o’qildi va tajribalar bilan tanishtirish amalga oshirildi.

In February-May 2010 KRASS members have conducted consultancy and survey on the Development of FT raisins value chain in Uzbekistan within the frame of UNDP/ABD programme and FLO. Survey of farmers and other value chain stakeholders was conducted, data analyzed and a detailed report prepared.
Jun 2010 |
In December 2009 - June 2010 KRASS members have prepared 3 case studies on the specified topics for series 'Natural Resource Management Policies' at Cornell University, USA
1. Pros and Cons of Cotton Production in Uzbekistan: Case study for series 'Food Production and Supply Policies' more>>
2. The Aral Sea: An Ecological Disaster: Case study for series 'Natural Resource Management Policies' more>>
3. Managing Soil Salinity in the Lower Reaches of the Amudarya Delta: How to Break the Vicious Circle: Case study for series 'Natural Resource Management Policies' more>>
Sep-Dec 2010 |
In September-December 2010 KRASS members have conducted a series of lectures on Increasing awareness of the farmers on ecology, air and water conservation for farmers of the Khorezm region of Uzbekistan. The request came from the Farmers Association of Khorezm. About 300 farmers participated at the training.
Jun-Jul 2010 |
In June-July 2010 KRASS members reviewed the Russian version of the Aral Sea Brochure entitled The Aral Sea Disaster From Living in Crisis to Solving Problems and prepared by GIZ.
Sep 2010 |
In September 2010 a new project on Synthetic wheat in saline and non- saline plot and Dual purpose wheat experiments has been started together with ICARDA.
Jun-Nov 2010 |
In June-November 2010 KRASS members developed the training module on Ecological problems and managerial activities for the Academy of State and Social Construction under the President of Uzbekistan (ASSC), Training module, 12 lectures and hand-outs prepared
Oct 2010 |
In October 2010 65 students of ASSC participated at the training on Ecological problems and managerial activities as well as in field visits to the Khorezm region of Uzbekistan.
In October 2010 upon the request of Wuerzburg University a study tour around Karakalpakstan and Khorezm for a group of 29 students and 3 tutors has been organized and the logistical support provided by KRASS.
In October 20-22 2010 KRASS in close cooperation with ZEF/UNESCO project and financial support from GIZ has organized and conducted the First International Extension Symposium, where 41 representatives from 9 countries of CIS participated.
Dec 2010 |
In December 2010 the group of KRASS members conducted lectures and shared experience with Namangan and Andijan Universities with the financial support of UNDP/SGP-GDF, About 300 students and 50 research staff of Unis participated at lectures.
Conducting lectures/sharing experience on Conservation Agriculture upon request of AIM (Azerbaijan) in December 2010